Strona główna

Sonda

Czy jesteś za większym zadrzewieniem wsi Połczyno?:

Lokalni Przedsiębiorcy

Po spotkaniu z Wójtem – Utwardzone drogi? Nie tak szybko

24 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie mieszkańców „Nowego Osiedla” w Połczynie z wójtem Gminy Puck Tadeuszem Puszkarczuk. Miejscem spotkania była sala Wiejskiego Klubu Kultury.

Na spotkanie przybyło około 40-tu mieszkańców. Władze reprezentował Wójt, oraz Sołtys Łukasz Korthals. Przybył także przedstawiciel firmy G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. z oddziału Puck.

Spotkanie głównie miało dotyczyć planów utwardzenia dróg osiedlowych należących do Gminy Puck, jednak w pewnym momencie rozmowy zeszły na temat zmian w odbiorze śmieci.

Dowiedzieliśmy się, że pierwszym etapem prac ma być budowa kanalizacji deszczowej celem odprowadzenia wody zalegającej na drogach i posesjach. Podobno prace nad projektem już trwają, w lipcu 2018 roku gmina ma otrzymać pozwolenie na budowę. Inwestycja ta, zgodnie z tym co mówił Wójt jest priorytetem i powinna być wykonana jeszcze w tym roku.

Kolejnym etapem ma być ułożenie płyt jumbo na szerokość 4 m. Z budżetu przeznaczono na utwardzenie dróg 1 mln zł. Środki te mają być przeznaczone na drogi osiedlowe, ale całej gminy, nie tylko Połczyna. Ogólnie do utwardzenia na terenie gminy Puck jest około 110 km dróg.

Powstał pomysł, aby zrealizować utwardzanie dróg osiedlowych płytami typu jumbo środkami gminnymi z wkładem mieszkańców. Podobno taka metoda przyjęła się już w kilku miejscowościach gminy i przyspieszyło to znacznie wykonanie inwestycji. W Połczynie Bis dwie ulice mają być wykonane takim systemem – mieszkańcy już zadeklarowali, że dołożą 100 000 zł.

Łukasz Korthals, Sołtys Połczyna, co jakiś czas w miarę możliwości finansowych ze środków sołeckich partiami kupuje płyty, które później układane są na drogach. W tym roku na ten cel przeznaczone jest 20 000 zł, a 300 płyt czeka na ułożenie. Część zakupionych już płyt ma być ułożona na przykład na ulicy Leśnej. Tam też ma być poprawiony rów melioracyjny, aby odwodnić drogę.

Na ulicy Polnej, ze względu na to, że w drodze jest już większość mediów, Wójt zakłada położenie nawierzchni asfaltowej. Koszt wybudowania kilometra asfaltowej drogi to jakieś 700 000 zł. Ulica Polna od skrzyżowania z ulicą Gdańską, do skrzyżowania z ulicą Świerkową, gdzie w tej chwili kończą się zabudowania to odcinek około 750 metrów.

Do utwardzenia na terenie nowego osiedla gdzie już są zabudowania jest ponad 2 km drogi, nie wliczając ulicy Polnej.

W temacie gazu wypowiadał się przedstawiciel firmy G.EN. GAZ ENERGIA, który sugerował aby składać wnioski, bo im więcej wniosków tym szybciej zostanie podjęta decyzja o kładzeniu rurociągu. Z nowego osiedla do dnia spotkania wpłynęło 10 wniosków, na zebraniu wniosków przybyło, ponieważ kilka osób zadeklarowało chęć podłączenia się do sieci gazowej. Mimo wszystko ze względu na prowadzone przez firmę gazową w tej chwili inwestycje, prace nad rozbudową sieci gazowej na nowym osiedlu będą mogły się rozpocząć najwcześniej w 2021 roku. Instalacja miała by być położona w nieutwardzonej części pasa drogowego.

Bardzo burzliwy przebieg miały rozmowy na temat nowych zasad odbioru śmieci. Od nowego roku odpady BIO typu trawa, liście trociny i odpadki warzywne i owocowe mamy składować wyłącznie w pojemnikach koloru brązowego. Nie wolno używać w tym celu worków. Odpady BIO twarde, np. gałęzie, należy osobiście przywozić na bazę PGK w Błądzikowie.

Ograniczono też wielkość pojemników do pojemności 110L, 120L i 240L. Pojemniki o pojemności 770L i 1100L, są niedozwolone. Podczas dyskusji Wójt oznajmił, że temat wielkości pojemników zostanie przedstawiony na Radzie Gminy.

Na ulicy Świerkowej, gdzie jest najgorsza sytuacja ze zbierającą się wodą, brakuje jeszcze oświatlenia. Projekty są w przygotowaniu, środków w budżecie na ten rok brak.

W trakcie zebrania przyszła odwilż i mieszkańcy znowu brodzą w błocie. Na zebraniu dowiedzieliśmy się, że plany są, ale dość odległe i póki co musimy sobie radzić. No i że trzeba się organizować po sąsiedzku, jeżeli chcemy szybciej pozbyć się błota.

 #

Połczyno bis

A kiedy w końcu coś zacznie się robić z oświetleniem ulic na Połczynie bis? 2 główne oświetlone do tego tam gdzie mieszkają" znane" osoby, na reszcie ulic inwestycji zero poza równaniem nawierzchni 2 razy w roku. Płacimy takie same podatki jak mieszkańcy Połczyna głównego ...

 
 #

Czyli nic konkretnego

Czyli nic konkretnego mieszkańcy się nie dowiedzieli.Tylko tyle że musimy radzić sobie sami Pamiętajcie to przy najbliższych wyborach

 

Dodaj nowy komentarz

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Partnerzy Serwisu

Kto Nas LUBI :)

Oddaj krew - Krew ratuje życie

 

 

 

Kliknij baner po szczegóły.

Ostatnie komentarze

Pogoda

Nasza pozycja w sieci

PRchecker.info