Strona główna

Sonda

Kto wygra wybory na wójta Gminy Puck ?:

Lokalni Przedsiębiorcy

Reklama

Reklama

Zieleń w Połczynie, a raczej jej brak.

Chciałbym wywołać dyskusję na temat znikomej ilości zieleni w naszej miejscowości. Jak się okazuje problemem nie jest brak zieleni tylko dodatkowe jej sadzenie. Ostatnim przykładem był rosnący przy przystanku piękny świerk serbski, który najwidoczniej komuś przeszkadzał.

W miejscu tym zasadziłem 3 takie świerki kupione w szkółce prawie 10 lat temu. Drzewka, pomimo że w doniczkach, słabo tam chciały rosnąć. Wiadomo, miejsce po starej kuźni, wykopałem tam sporo żelastwa. Pomimo obsypania polną ziemią i częstego podlewania przyjęło się tylko jedno. Z uwagi na miejsce, gdzie przewija się bardzo dużo ludzi bałem się, że takie mikre drzewko (70 cm) nie przetrwa, ale tym razem się udało! Wiem z doświadczenia jak w Połczynie drzew się nie kocha i wycina wszystko co tylko wyrośnie powyżej metra.

Podgląd z Google Street View Sierpień 2012

Zdjęcie z zasobów Wirtualnego Połczyna 31 sierpnia 2016

Podgląd z Google Street View Czerwiec 2018

Zdjęcie z zasobów Wirtualnego Połczyna 27 października 2018
(wspomniane drzewko widać po prawej stronie)

 

Świerk serbski jest drzewem bardzo dekoracyjnym, nie zabiera dużo miejsca bo jest wąski i smukły. Ten był już z dołu zeszpecony nożycami, ale miał prawie 4 metry wysokości i złamać już by się nie dał. Niestety nie był odporny na piłę motorową i na początku listopada  skończył dekorować  nasz obskurny przystanek PKS.

Nie znam przyczyn podjęcia decyzji o jego ścięciu, ale jeżeli tak zdecydowano, to można było to zrobić miesiąc później i przekazać do kościoła na Boże Narodzenie.

Tuż obok rósł krzew dzikiej śliwki, który też podzielił los świerka. Rośliny te przy okazji przysłaniały trochę niezbyt reprezentacyjną niezamieszkaną część domu.

Zdjęcie z zasobów Wirtualnego Połczyna grudzień 2018

W stronę drugiego przystanku przy płocie hydroforni rósł świerk pospolity, który zasadziłem w 2004 roku i latem tego roku w nienaturalnie krótkim czasie zrobił się brązowy - ups. Był to ostatni już z całego rzędu posadzonego w tym miejscu.

 

Podgląd z Google Street View czerwiec 2018

Aktualnie

Z rozmów z sołtysem Łukaszem słyszę, że ludzie z Połczyna narzekają na drzewa i zgłaszają mu uwagi. Osobiście też słyszałem w Połczynie już takie głosy: - "drzewo trzeba wyciąć zawczasu, bo później będzie kłopot", - "drzewo podnosi chodniki", - "wrasta w fundament", - "robi wilgoć". Tu komentarz zbędny.

Ktoś mnie kiedyś zapytał na zebraniu czy chcę z Połczyna zrobić las? Wiadomo, że nieraz drzewo przeszkadza czy jest za duże i trzeba wyciąć. Powtarzam zawsze jeżeli będzie ich dużo to nie żal wyciąć drzewa np. starego, zagrażającego bezpieczeństwu chociażby jesiony przy ulicy Puckiej mające koło 100 lat.

W niejednej wiosce dekoruje się  na Boże Ciało całe ulice młodymi brzózkami. Dlaczego nie możemy mieć wioski udekorowanej tak przez cały rok?

Drzewa poprawiają nastrój, ich widok uspakaja, relaksuje. Człowiek potrzebuje kontaktu z przyrodą i zielenią.  Drzewo to nie tylko dekoracja, przy ulicy ogranicza hałas niczym ekran dźwiękochłonny. Kto nie wierzy, to zapraszam na ul. Ceynowy przed mój dom, stanąć za choinkami, żeby zrobić doświadczenie i na własne uszy się przekonać. W tym miejscu postawiłbym każdego ucznia szkoły podstawowej. Drzewa stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu i skutecznie je oczyszczają (smog). Kto twierdzi, że Połczyna to nie dotyczy, to niech sobie zrobi o tej porze roku wieczorny spacer w bezwietrzny dzień. W terenach zabudowanych drzewa służą też jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne, regulują klimat poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatury, dają cień i zarazem schronienie ptakom.

Drzewa iglaste wydzielają fitoncydy, czyli naturalne zdrowe antybiotyki. Jako największe rośliny i dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen są też doskonałym „konsumentem” CO2 z atmosfery przez co w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi. Korzenie drzew i krzewów spowalniają procesy erozji gleb, przez co wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód i lepsze wchłanianie wód opadowych. Są to wiadomości jakich uczyliśmy się w szkole podstawowej.

Odziedziczyliśmy piękne, zielone Połczyno po naszych dziadkach, jak widać mądrzejszych (myślę o  latach ‘70 XX w), a oddajemy naszym dzieciom zeszpecone jak tylko można było, bo wycięliśmy wszystko, łącznie z własnymi sadami.

Wystarczy pojechać do większego miasta np. Wejherowa czy Gdańska, żeby zobaczyć ile drzew tam się sadzi i nikomu to nie przeszkadza.

Postanowiłem napisać w tym miejscu, żeby poznać zdanie Połczynian na poruszany temat braku zieleni we wiosce. Proszę o komentarze bez obaw, bo są przecież anonimowe.

Krzysztof Korthals

 

edit Wirtualne Połczyno:

Zapraszamy do komentowania i oddania głosu w ankiecie na temat zielieni w Połczynie.

 #

Trzeba czytać ze

Trzeba czytać ze zrozumieniem.Nie widzę aby ktoś tu napisał,że przeszkadza mu obornik na polu.Bo na drodze tj.ul Gdańskiej i Szkolnej to mi też przeszkadza.Zabrudziłeś to posprzątaj po sobie. Chcecie komentarzy i dyskusji o dbaniu o wieś ale nie może sprowadzać się to tylko do sadzenia drzew.Proszę też nie wyganiać nikogo do miasta każdy sam podejmuje decyzje o miejscu zamieszkania.

 
 #

Może dla kogoś posadzenie

Może dla kogoś posadzenie drzewka i dbanie o kwiatki to za mało ale jak dla mnie to dobra droga bo od czegoś trzeba zacząć ,,,nie lepiej narzekać i wymyślać że nikt nic nie robi a ja mam zupełnie inne zdanie ,nasza POWTARZAM nasza wies ponieważ mieszkamy tu tu beda mieszkać nasze dzieci czy wnuki i trzeba się troszczyć o NASZA wieś dbać o czystość ,a jak komuś przeszkadza obornik na polu to może czas się zastanowić nad nowym lokum bo to nie Jego miejsce na ziemi Wieś czasem pachnie bardziej niż powinna a szczególnie ten obornik na polu ale jeśli to komuś przeszkadza to w mieście jest dużo mieszkań na sprzedaż ,,,droga wolna.

 
 #

Zgoda trzeba dbać o wieś ale

Zgoda trzeba dbać o wieś ale jak się widzi że są przypadki że nie wszyscy mają kosze na śmieci,nie są podłączeni do kanalizacji to gdzieś te odpady wywalają- czy w rowy , na pola,do innych koszy ?/.Niech sprawdzi to władza wsi czy wszyscy maja umowy na kanalizację i śmieci.Drzewa i krzewy trzeba sadzić ale z głową a nie gdzie kto chce.

 
 #

Za śmieci płacimy ustawowo od

Za śmieci płacimy ustawowo od osób,niezależnie czy ktoś posiada dużo śmieci czy mało,kosze nie są obowiązkowe można wystawić w workach.Kanalizacja też nie jest obowiązkowa,są firmy które zajmują się wywozem do oczyszczalni gdy ktoś posiada tzw.szambo.

 
 #

O co wam kochani chodzi że

O co wam kochani chodzi że ktoś posadził czy że nie wy to zrobiliście ? Było ładnie a teraz ktoś komuś na złość zrobił i wyciął w pien co się dało ? Myślę że nie tędy droga !ktoś się stara a drugi przyjdzie wyrwie i wyrzuci!?jak my nie będziemy dbali o nasza wieś to kto ?przyjadą z Warszawy nam posprzatac ?weźmy śmietnik przy przystanku są tam śmieci jakby ktoś je z domu przynosił brak ludziom wyobraźni ?nie wiem jak to nazwać GLUPOTA bo chyba nic innego

 
 #

No właśnie trzeba dbać o

No właśnie trzeba dbać o wioskę -nie palić w piecach śmieciami,nie lać w zimie gnojowicy na pola,nie zabrudzać ulic przy wywozie obornika,nie niszczyć przystanków,nie wypuszczać na noc psów,nie truć ludzi przez miejscową firmę ,budować drogi i chodniki.Posadzenie drzewka i dbanie o kwiatki to za mało jak na 21 wiek.

 
 #

Jak to kto zabroni

Jak to kto zabroni sadzić-zabrania prawo i właściciel terenu,jeżeli nie da pozwolenia .Nie ma u nas ziemi niczyjej zawsze teren ma właściciela,jest to Skarb Państwa,Samorząd,Kościół,osoby prywatne,cudzoziemcy i inni.To 500 lat temu kolonizatorzy podbijając innych brali łopaty ,siekiery,rąbali,kopali palili,sadzili i budowali co chcieli.A teraz mamy 21 wiek obowiązuje prawo własności a nie samowola człowieka z łopatą.

 
 #

Historyk i prawnik, się

Historyk i prawnik, się znalazł. Przez takie podejście wioska właśnie tak wygląda. Krzysztof nie zrobił wysypiska śmieci, nie postawił sobie domu na cudzej własności tylko zadbał o naszą wspólną wioskę. Dla jednego zadbał, dla drugiego znaczy samowola z łopatą. Tereny przy naszych drogach lokalnych to tereny głównie gminne, a gmina to my mieszkańcy. Jak wioska i gmina będzie wyglądała to zależy tylko od nas. Wioską zarządza sołtys z radą, a z tego co wiem to Krzysztof należy do rady sołeckiej. Dlaczego panie przy przystanku pielęgnują kwiatki na nie swojej działce, może i to przeszkadza, bo przecież nie 16 wiek. Jak najbardziej należy sadzić więcej drzew.

 
 #

A kto zabroni ? Chce niech

A kto zabroni ? Chce niech posadzi!kupił za swoje ,swoją łopata wykopie dół i swoimi rękoma zasypie i komu co do tego ?a jeśli chodzi o polna to wtych czerwonych mirabelkach można było wszystko znaleźć wiecś dobrze że nie ma tam tego a jeśli o kapliczkę biega to zyskała nowe oblicze bukszpan już rośnie no może tak nie wiało ale to wiedza ci co chodzą na nabozenstwo majowe

 
 #

No pewnie, że kapliczka

No pewnie, że kapliczka zyskała nowe oblicze, tylko, jakie oblicze? Obskurne, mało przytulne i nijakie, a że bukszpan rośnie, to koń by się uśmiał. Nie trzeba być ogrodnikiem, żeby wiedzieć, że bukszpan rośnie bardzo, bardzo powoli.

 

Partnerzy Serwisu

Kto Nas LUBI :)

Przydatne Linki

 

Oddaj krew - Krew ratuje życie

 

 

 

Kliknij baner po szczegóły.

Ostatnie komentarze

Pogoda

Nasza pozycja w sieci

PRchecker.info